1.5SMC6.8CA/TR7
DigiKey Part Number
13-1.5SMC6.8CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-1.5SMC6.8CA/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-1.5SMC6.8CA/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC6.8CA/TR7
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 144.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
144.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V