XP10C150M
DigiKey Part Number
5048-XP10C150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP10C150MCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP10C150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP10C150M
Description
MOSFET N/P-CH 100V 2.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 2.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SO
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 2A, 10V, 160mOhm @ 2A, 10V
Manufacturer
YAGEO XSEMI
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.6nC @ 10V, 51.2nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
960pF @ 50V, 3040pF @ 50V
Part Status
Active
Power - Max
2W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.5A (Ta)