XJ4001202HCA
DigiKey Part Number
3362-XJ4001202HCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XJ4001202HCA
Description
INVERTER 12VDC 400W PURE SINE
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 400 W Power Output Continuous Inverter 1 AC Outlets CEE 7/3 Europe
Category
Connector - AC Output
CEE 7/3
Manufacturer
XUNZEL
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
400 W
Packaging
Retail Package
Power - Output Surge
800 W
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
Europe
Voltage - Output
230VAC
Size
8.58" L x 5.98" W x 2.60" H (218.0mm x 152.0mm x 66.0mm)
Voltage - Input
12VDC