SDT01F05D15
DigiKey Part Number
1470-SDT01F05D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT01F05D15
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA, 34mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Package / Case
6-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CB, CE, CSA, IEC, UKCA, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
34mA, 34mA