JMR1024S05
DigiKey Part Number
1470-JMR1024S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR1024S05
Description
10W PCB DIP24 9-36VDC INPUT 4:1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
2A