JMR0312S15
DigiKey Part Number
1470-JMR0312S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR0312S15
Description
DC/DC CONVERTER 15V 3.5W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 234mA 4.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
JMR0312S15 Models
Category
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.96" L x 0.58" W x 0.43" H (24.4mm x 14.7mm x 10.8mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
234mA
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
3.5 W