JMR0312D12
DigiKey Part Number
1470-JMR0312D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR0312D12
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 146mA, 146mA 4.5V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JMR0312D12 Models
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
16-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.96" L x 0.58" W x 0.43" H (24.4mm x 14.7mm x 10.8mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
146mA, 146mA