JHM1524D12
DigiKey Part Number
1470-2825-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM1524D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 625mA, 625mA 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Outputs
2
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)