JHM1512D15
DigiKey Part Number
1470-2820-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM1512D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)