JHL0612D15
DigiKey Part Number
1470-3037-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHL0612D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 10V - 17V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JHL0612D15 Models
Category
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
17V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)