HRL3024S350P
DigiKey Part Number
1470-HRL3024S350P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRL3024S350P
Description
DC DC CONVERTER -350V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 350V 85.7mA 22V - 30V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HRL3024S350P Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
14-DIP Module
Voltage - Input (Min)
22V
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.73" H (76.2mm x 50.8mm x 18.6mm)
Voltage - Input (Max)
30V
Approval Agency
CE, UKCA, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
85.7mA