FS10CT-12
DigiKey Part Number
1470-3291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS10CT-12
Description
DC DC CONVERTER +/-500V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 2 Output 500V -500V 10mA, 10mA 0.7V - 12V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS10CT-12 Models
Category
Current - Output (Max)
10mA, 10mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
2.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Proportional Output
Type
High Voltage - Isolated Module
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
0.7V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.25" L x 1.12" W x 0.50" H (57.2mm x 28.5mm x 12.7mm)