DTJ2024S15
DigiKey Part Number
1470-DTJ2024S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ2024S15
Description
DC/DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTJ2024S15 Models
Category
Power (Watts)
20W
Manufacturer
XP Power
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB, UL
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.33A