DTJ1548D12
DTJ1548D12
DTJ1548D12
DigiKey Part Number
1470-DTJ1548D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTJ1548D12
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 12V -12V 630mA, 630mA 75V Input
EDA/CAD Models
DTJ1548D12 Models
Category
Current - Output (Max)
630mA, 630mA
Power (Watts)
15W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
12V