AQM300PS19
DigiKey Part Number
1470-AQM300PS19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM300PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AQM300PS19 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
XP Power
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
39" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Features
IP22
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
15.79A