AQM250PS48
DigiKey Part Number
1470-AQM250PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM250PS48
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AQM250PS48 Models
Category
Power (Watts)
250 W
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.80" L x 2.64" W x 1.26" H (172.7mm x 67.1mm x 32.0mm)
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
5.2A