ALM65US24C2-8
DigiKey Part Number
1470-3146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALM65US24C2-8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
35.4" (0.9m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Size / Dimension
4.94" L x 2.19" W x 1.32" H (125.5mm x 55.5mm x 33.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
2.7A
Weight
0.68 lb (308.44 g)
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)