AKM45US12
DigiKey Part Number
1470-4634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM45US12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 48W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 48 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AKM45US12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UL
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
48 W