XL-1608UYC-06
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UYC-06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UYC-06
Description
CHIP LED 0603 YELLOW SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.17mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm