CAS380M17HM3
DigiKey Part Number
1697-CAS380M17HM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS380M17HM3
Description
MOSFET 2N-CH 1700V 532A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1700V (1.7kV) 532A (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 152mA
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1494nC @ 15V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700pF @ 1200V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700V (1.7kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
532A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.74mOhm @ 380A, 15V