SMDTD04100TB00MQ00
DigiKey Part Number
1928-1951-2-ND - Tape & Reel (TR)
1928-1951-1-ND - Cut Tape (CT)
1928-1951-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDTD04100TB00MQ00
Description
CAP FILM 1UF 20% 63VAC 2824
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized 2824 (7260 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDTD04100TB00MQ00 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
100V