FKS3D021002B00JSSD
DigiKey Part Number
1928-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKS3D021002B00JSSD
Description
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKS3D021002B00JSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V