W8420-3.0-2-050-FX7-NISN
DigiKey Part Number
5977-W8420-3.0-2-050-FX7-NISN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W8420-3.0-2-050-FX7-NISN
Description
Shunt 84x20x3,0mm, 2 holes - 50u
Customer Reference
Detailed Description
50 µOhms ±5% 36W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Element 50ppm/°C Shunt Fixture, 60mm Pitch
Category
Composition
Metal Element
Manufacturer
Wieland-Werke AG
Resistance
50 µOhms
Series
Tolerance
±5%
Packaging
Bulk
Power (Watts)
36W
Part Status
Active
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Type
Shunt, Battery
Operating Temperature
-40°C ~ 170°C
Applications
Automotive AEC-Q200
Mounting Type
Shunt Fixture, 60mm Pitch