BTA420Y-800BT,127 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 459
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,501
Datasheet
TRIAC Standard 800 V 20 A Through Hole TO-220AB
BTA420Y-800BT,127
DigiKey Part Number
1740-1245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA420Y-800BT,127
Description
TRIAC 800V 20A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
20 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
200A, 220A