BT131-600D,412
DigiKey Part Number
1740-1276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT131-600D,412
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Through Hole TO-92-3
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Bulk
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1 A
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
12.5A, 13.7A