G6B-1114P-US-SV-DC24
DigiKey Part Number
5831-G6B-1114P-US-SV-DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6B-1114P-US-SV-DC24
Description
Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
2.88 kOhms