WLPN242412M6R8PE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 2,285
Image for WLPN242412M6R8PE is not available
WLPN242412M6R8PE
DigiKey Part Number
1292-WLPN242412M6R8PETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLPN242412M6R8PE
Description
FIXED IND 6.8UH 550MA 420 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 550 mA 420mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
420mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
34MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
950mA