TT21X225K100CT
DigiKey Part Number
1292-TT21X225K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT21X225K100CT
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)