SH31B123K631CT
DigiKey Part Number
1292-SH31B123K631CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH31B123K631CT
Description
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1206
Detailed Description
0.012 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage, Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)