SH31B104K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1,991
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,708
Datasheet
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
SH31B104K500CT
DigiKey Part Number
1292-SH31B104K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH31B104K500CT
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)