SH21B272K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
2700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
SH21B272K500CT
DigiKey Part Number
1292-SH21B272K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH21B272K500CT
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)