SH21B223K100CT
DigiKey Part Number
1292-SH21B223K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH21B223K100CT
Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0805
Detailed Description
0.022 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)