SH18B473K250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 699
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.047 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
SH18B473K250CT
DigiKey Part Number
1292-SH18B473K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH18B473K250CT
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)