SH18B223K100CT
DigiKey Part Number
1292-SH18B223K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH18B223K100CT
Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0603
Detailed Description
0.022 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)