Image for S255B222K502CT is not available
S255B222K502CT
DigiKey Part Number
1292-S255B222K502CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S255B222K502CT
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 2220
Detailed Description
2200 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)