S252N681J502CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 1,000
Datasheet
Image for S252N681J502CT is not available
S252N681J502CT
DigiKey Part Number
1292-S252N681J502CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S252N681J502CT
Description
CAP CER 680PF 250V C0G/NP0 2211
Detailed Description
680 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 2211 (5728 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2211 (5728 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)