S243B271K502CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
270 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
S243B271K502CT
DigiKey Part Number
1292-S243B271K502CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S243B271K502CT
Description
CAP CER 270PF 250V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)