Image for RT15N0R6A500CT is not available
RT15N0R6A500CT
DigiKey Part Number
1292-RT15N0R6A500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT15N0R6A500CT
Description
CAP CER 0.6PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.6 pF ±0.05pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.023" (0.58mm)