MT31B105K500CT
DigiKey Part Number
1292-MT31B105K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-MT31B105K500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-MT31B105K500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT31B105K500CT
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)