MT21B222M201CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
MT21B222M201CT
DigiKey Part Number
1292-MT21B222M201CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT21B222M201CT
Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)