MT18B561J101CT
DigiKey Part Number
1292-MT18B561J101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT18B561J101CT
Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0603
Detailed Description
560 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)