MT18B222K500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7,867
Datasheet
TDK
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
MT18B222K500CT
DigiKey Part Number
1292-MT18B222K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT18B222K500CT
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)