MT15N100J500CT
DigiKey Part Number
1292-MT15N100J500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-MT15N100J500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-MT15N100J500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT15N100J500CT
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)