MT15B103K500CT
DigiKey Part Number
1292-MT15B103K500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-MT15B103K500CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-MT15B103K500CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT15B103K500CT
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402
Detailed Description
10000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)