HH18N560G500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
56 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
HH18N560G500CT
DigiKey Part Number
1292-HH18N560G500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HH18N560G500CT
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)