1812N120J302CT
DigiKey Part Number
1292-1812N120J302CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812N120J302CT
Description
CAP CER 12PF 3KV C0G/NP0 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812N120J302CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)