1210X476K6R3CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 892
47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric)
1210X476K6R3CT
DigiKey Part Number
1292-1210X476K6R3CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210X476K6R3CT
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210X476K6R3CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)