1210B562K501CT
DigiKey Part Number
1292-1210B562K501CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B562K501CT
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)