1210B562K201CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 1,975
Datasheet
5600 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B562K201CT
DigiKey Part Number
1292-1210B562K201CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B562K201CT
Description
CAP CER 5600PF 200V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1210B562K201CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)