1206X475K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 1,369
TDK
In Stock: 1,179
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
1206X475K160CT
DigiKey Part Number
1292-1206X475K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206X475K160CT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206X475K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)